Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kraków

60 lat Koła Łowieckiego „Słonka” w Trzebini

Myśliwi Koła Łowieckiego „Słonka” w Trzebini obchodzili jubileusz 60-lecia założenia Koła 18 listopada 2023 roku w Rybnej. Z tej okazji mszę świętą ku czci św. Huberta w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza odprawił proboszcz ks. Stefan Midora. Kapłan zwrócił uwagę na relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzętami i wskazał na dokumenty Kościoła w tym zakresie; przywołał biblijne przesłanie dotyczące posłannictwa człowieka i jego roli w przyrodzie wskazując na konieczność odpowiedzialnego korzystania z darów natury.
W restauracji Kasztel Kajasówka, położonym na skraju rezerwatu przyrodniczego o tej samej nazwie, odbyło się jubileuszowe spotkanie zorganizowane przez Koło. Uczestników obchodów w imieniu zarządu uroczyście powitali łowczy Marcin Dudek i wicełowczy Adam Dudek dziękując za przybycie i możliwość wspólnego świętowania jubileuszu.
Uroczystość zaszczycili obecnością przedstawiciele władz samorządowych: starosta chrzanowski Andrzej Uryga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM w Chrzanowie Wiesław Domin, burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk z zastępcą Adamem Godyniem, zastępca burmistrza Trzebini Tomasz Żołądź – którzy przekazali gratulacje członkom Koła, podkreślając dobrą współpracę w realizacji zadań dotyczących łowiectwa.
Z okazji jubileuszu Koła od łowczego okręgowego Aleksandry Dzięcioł-Gęsiarz i członków ZO PZŁ w Krakowie zostały przekazane gratulacje oraz pamiątkowy ryngraf ze św. Hubertem. Przewodniczący Kapituły Odznaczeń Łowieckich Maciej Kaliski podziękował za możliwość uczestnictwa w jubileuszu, zwrócił m.in. uwagę na znaczenie tradycji w życiu łowieckim oraz wskazał na działania myśliwych w celu zachowania przyrody dla kolejnych pokoleń.
W uroczystości wziął udział założyciel Koła i nestor myśliwych Wiesław Biernat. Wśród gości obecni byli także przedstawiciele Państwowego Inspektoratu Weterynarii z powiatowym lekarzem Moniką Tokarczyk i lekarzami weterynarii: Dominiką Sałga oraz Łukaszem Sałga. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczył łowczy rejonu chrzanowskiego Jerzy Olearczyk oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich: łowczy KŁ „Żuraw” w Chrzanowie Piotr Czekański, prezes KŁ „Diana” w Chrzanowie Bogusław Budzowski, prezes KŁ „Leśnik” w Alwerni Grzegorz Szostak, prezes KŁ „Daniel” Chełmek – Libiąż i przewodniczący Komisji Promocji Łowiectwa ZO PZŁ w Krakowie Maciej Henryk Dwornik, prezes KŁ „Bażant” w Trzebini Dariusz Ludwikowski, łowczy KŁ „Łoś” w Libiążu Przemysław Wróbel i łowczy KŁ „Kozioł” w Jaworznie Mariusz Jamrozik.
Zarys historii Koła przedstawił wicełowczy Adam Dudek. Uroczystym aktem obchodów było wbicie pamiątkowych honorowych gwoździ przez gości i członków Koła do sztandaru nadanego Kołu i poświęconego podczas IX Hubertusa Chrzanowskiego 21 października 2023 roku w Libiążu.
Myśliwską oprawę artystyczną podczas mszy i części oficjalnej obchodów zapewniła sygnalistka Julia Królik, mistrzyni Polski w grze na rogu myśliwskim. Szczególną pamiątkę jubileuszu stanowi pamiątkowy medal oraz jubileuszowa oznaka Koła.
Koło Łowieckie „Słonka” w Trzebini dzierżawi obwód nr 27 położony w gminie Trzebinia i gminie Krzeszowice o pow. 4006 ha. Liczy 21 członków. Zarząd Koła stanowią: prezes Przemysław Stasiowski, łowczy Marcin Dudek, wicełowczy Adam Dudek, skarbnik Grzegorz Morawski, sekretarz Maciej Jasielski.
Krzysztof J. Szpetkowski
Kronikarz
Krakowskiego Okręgu PZŁ
(tekst i fot)

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱