Obchody jubileuszu 50-lecia założenia Koła Łowieckiego „Luboń” w Lubniu odbyły się 7 października 2023 roku w Tenczynie, niegdyś historycznej osadzie Topór, należącej do słynnego rodu Tęczyńskich, położonej u podnóża Lubonia Wielkiego i góry Szczebel.
Goście jubileuszowych obchodów i członkowie Koła z rodzinami wzięli udział w mszy hubertowskiej w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski, którą odprawił proboszcz o. Szymon Mrowiec (OFMCap). W homilii kapłan podkreślił ważna rolę myśliwych dla zachowania przyrody i rozwoju gatunków zwierząt łownych dla następnych pokoleń.
Po mszy uczestnicy jubileuszu zajechali do pensjonatu „Gościeniec Tenczyn” pod Luboniem Wielkim. Przy wejściu gości witali członkowie zarządu Koła z dziećmi myśliwych wręczając upominki i jubileuszową odznakę oraz kwiat dla pań.
Uroczystość otworzył prezes Koła Marcin Róg w asyście łowczego Sławomira Druzgały, sekretarza Marcina Rapacza, skarbnika Pawła Pustelnika oraz członka zarządu Romana Tomczaka − witając gości: łowczego okręgowego w Krakowie Aleksandrę Dzięcioł-Gęsiarz i członka Naczelnej Rady Łowieckiej Tomasza Nowaka, nadleśniczego Nadleśnictwa Myślenice Tomasza Bartko, przedstawicieli władz samorządowych: wójta gminy Lubień Kazimierza Szczepańca, przewodniczącego Rady Gminy Lubień Jana Śmiałka, sołtysów Lubnia i Tenczyna Krzysztofa Prośniaka i Andrzeja Druzgałę, przedstawiciela Małopolskiej Izby Rolniczej Tadeusza Bogacza, proboszcza parafii w Tenczynie o. Szymona Mrowca, leśników Nadleśnictwa Myślenice: Sławomira Kowalika, Stanisława Muniaka oraz emerytowanego leśniczego Nadleśnictwa Limanowa Stanisława Biedrończyka. Wśród gości obecni byli także: członek zespołu ds. kontroli kół łowieckich Łukasz Ostafin, przewodniczący Komisji Promocji Łowiectwa ZO PZŁ w Krakowie Maciej Dwornik, przedstawiciele Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ Zdzisław Zimny i Marek Zuski, kronikarz Krakowskiego Okręgu PZŁ Krzysztof J. Szpetkowski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich: „Jeleń” w Jordanowie, „Odyniec” w Rudach, „Puszcza” w Niepołomicach, „Ryś” w Myślenicach, „Srebrny Kur” w Krakowie, a także myśliwi z innych kół łowieckich oraz niestowarzyszeni zaprzyjaźnieni z Kołem.
Prezes Koła w prelekcji o historii Koła wspomniał, że Koło założyli w 1973 roku myśliwi pracujący w zakładach meblowych „Meblomet” w Mszanie Dolnej, a jednym z założycieli był Albert Nawieśniak, nestor Koła obecny na jubileuszu. Koło początkowo funkcjonowało pod nazwą „Meblomet”, a następnie „Lubogoszcz” w Mszanie Dolnej, a od 2007 roku działa pod obecną nazwą „Luboń” w Lubniu. W historii Koła duże znaczenie miał udział rolników. Koło jest fundatorem kapliczki pod wezwaniem Świętego Huberta, położonej u podnóża Lubonia Wielkiego, gdzie corocznie organizuje uroczystości hubertowskie. Prezes Koła wyraził wdzięczność wszystkim członkom za codzienną, aktywną pracę na rzecz Koła oraz podziękował żonom za ich wyrozumiałość dla myśliwych. Podziękował także za pomoc w organizacji jubileuszu członkom zarządu Koła oraz Krzysztofowi Knofliczkowi, Karolowi Knofliczkowi i Andrzejowi Jakubiakowi.
Słowa pozdrowienia i gratulacje w imieniu Zarządu Okręgowego i Łowczego Krajowego Pawła Lisiaka przekazała Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz, podkreślając znaczenie społecznej pracy członków Koła na rzecz polskiego łowiectwa i ochrony przyrody; wskazała, że pomimo pochodzenia z różnych środowisk myśliwych łączy wspólna pasja; zwróciła uwagę, że obchody jubileuszowe świadczą także o kultywowaniu tradycji łowieckich; wskazała na obecność rodzin i życzliwość dla ich łowieckiej pasji. Na zakończenie łowczy życzyła myśliwym jedności pod sztandarem Koła w działaniach na rzecz polskiego łowiectwa. Z okazji jubileuszu łowczy przekazała pamiątkowy ryngraf na ręce prezesa Koła.
Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Tomasz Nowak podziękował za zaproszenie na uroczystość; zaznaczył, że odznaczenia PZŁ stanowią wyraz tradycji i kontynuacji dorobku minionych pokoleń myśliwych oraz są związane z istotnymi wartościami polskiego łowiectwa: kulturą i tradycją; nawiązał do potrzeby wspólnego działania na rzecz Polskiego Związku Łowieckiego życząc członkom Koła na kolejne lata owocnych i pomyślnych działań.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko wskazał m.in. że łowiectwo, leśnictwo i rolnictwo stanowią nierozerwalne elementy działań na rzecz przyrody; podziękował za obecność myśliwych w lokalnej społeczności, za troskę myśliwych o las i zwierzynę, za czas poświęcony dla działalności łowieckiej; zwrócił uwagę, że koło łowieckie stanowi fundament całego Związku, podkreślając znaczenie sztandaru, który świadczy o jedności. Nadleśniczy zaznaczył także, że łowiectwo to współcześnie wielkie zadanie służące społeczeństwu oraz podziękował myśliwym Koła za bardzo dobrą współpracę z nadleśnictwem wyrażając także uznanie dla rodzin za tolerancję dla myśliwych.
Słowa uznania dla działalności Koła i aktywności myśliwych przekazali przedstawiciele władz gminnych – wójt gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec oraz przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan Śmiałek. Gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu przekazali także przedstawiciele zarządów kół łowieckich uczestniczących w obchodach.
Łowczy okręgowy Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz i członek NRŁ Tomasz Nowak wręczyli odznaczenia łowieckie: srebrne medale zasługi łowieckiej otrzymali Alfred Nawieśniak i Krzysztof Knofliczek, a brązowe medale zasługi łowieckiej Kazimierz Nalepka oraz Marian Dudek.
Uroczystość uświetniła obecność Sztandaru Koła, którego poczet stanowili Paweł Druzgała, Mirosław Marchowski i Tomasz Marszałek. Myśliwską oprawę muzyczną zapewniła solistka Julia Królik, mistrzyni Polski w grze na rogu myśliwskim. Podczas obchodów uczestnicy zapoznali się z prezentacją multimedialną wykonaną na 100 lecie PZŁ. Uroczysta biesiada myśliwska z potrawami z dziczyzny zakończyła obchody jubileuszowe Koła.
Krzysztof J. Szpetkowski
Kronikarz Krakowskiego Okręgu PZŁ
(tekst i fot)
Udostępnij
Twitter
WhatsApp