Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kraków

IX Powiatowy Hubertus Chrzanowski

Hubertus Chrzanowski − powiatowe święto myśliwych − jest imprezą regionalną, organizowaną corocznie od 2015 roku przez koła łowieckie dzierżawiące obwody w powiecie chrzanowskim. W tym roku była to już dziewiąta edycja hubertusa, który odbył się 21 października 2023 roku w Libiążu, a jego wiodącym organizatorem było Koło Łowiecka „Słonka” w Trzebini.
Tradycyjnie uroczystości poprzedziło polowanie na zwierzynę drobną i grubą w kołach łowieckich. Popołudniu goście i myśliwi wzięli udział w mszy hubertowskiej w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, gdzie uczestników powitał proboszcz, kanonik Aleksander Wójtowicz, składając życzenia z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Mszy przewodniczył kapelan Koła Łowieckiego „Daniel” w Chełmku-Libiążu prof. ks. Janusz Mączka SDB, który w homilii podkreślił znaczenie tradycji w życiu człowieka i w odniesieniu do myśliwych oraz wskazał na znaczenie kultu św. Huberta. Kapelan uroczyście poświęcił sztandary kół łowieckich „Słonka” w Trzebini i „Kozioł” w Jaworznie.
W Ośrodku Rekreacyjnym „Megalopark” Szyjki” w Libiążu gości powitał łowczy regionu chrzanowskiego Jerzy Olearczyk, który wspólnie z podłowczym KŁ „Słonka” w Trzebini Adamem Dudkiem prowadzili uroczystość. Władze PZŁ reprezentowali: łowczy okręgowy PZŁ w Krakowie Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz, łowczy okręgowy PZŁ w Bielsku-Białej Grzegorz Siwiec oraz członek ZO PZŁ w Katowicach Tadeusz Bożek. W uroczystości wziął udział starosta chrzanowski Andrzej Uryga, burmistrz miasta Chrzanowa Robert Maciaszek, burmistrz miasta Libiąża Jacek Latko i wiceburmistrz m. Trzebini Tomasz Żołądź. Obecni byli przedstawiciele Lasów Państwowych: zastępca dyrektora RDLP w Katowicach Hubert Wiśniewski, przedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów – inspektorzy nadzoru Radosław Bąk i Kamil Myrcik, specjalista Służby Leśnej Elżbieta Durak, powiatowy lekarz weterynarii w Chrzanowie Monika Tokarczyk, komendant Komisariatu Policji w Libiążu nadkom. Renata Kadłuczka, a także przedstawiciele krajowych i okręgowych organów i komisji problemowych PZŁ, członkowie zarządów i poczty sztandarowe okręgowy i kół łowieckich, nestorzy oraz rodziny myśliwych. Uroczystości zgromadziły ponad 100 myśliwych kół łowieckich „Bażant” w Trzebini, „Daniel” w Chełmku-Libiążu, „Diana” w Chrzanowie, „Leśnik” w Alwerni, „Łoś” w Libiążu, „Słonka” w Trzebini, „Żuraw” w Chrzanowie, a także myśliwych z kół „Kozioł” w Jaworznie, które dołączyło do organizatorów oraz KŁ „Szarak” w Skale.
Łowczy okręgowy Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz w asyście członka ZO PZŁ w Katowicach Tadeusza Bożka uroczyście przekazała sztandary kołom łowieckim „Słonka” w Trzebini i „Kozioł” w Jaworznie. Nadaniu sztandarów towarzyszyła ceremonia odnowienia ślubowania myśliwych. Koło Łowieckie „Szarak” w Skale odznaczono Medalem Św. Huberta. Wręczono odznaczenia łowieckie zasłużonym myśliwym, w tym dwa honorowe żetony zasługi „Złom”, które otrzymali znany działacz PZŁ Maciej Dwornik oraz Jan Franczyk, zasłużony były prezes KŁ „Daniel” w Chełmku-Libiążu, lekarz i propagator łowiectwa. Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej został odznaczony Leon Dudek z KŁ „Słonka” w Trzebinia Odznaką za zasługi dla łowiectwa zostali uhonorowani starosta chrzanowski Andrzej Uryga. Odznaczenia wręczali przewodniczący Kapituły Odznaczeń PZŁ Maciej Kaliski w asyście łowczego okręgowego PZŁ Aleksandry Dzięcioł-Gęsiarz. Ogłoszono i uhonorowano także króla polowania i wice króli.
W przemówieniach przedstawicieli władz samorządowych i łowieckich podkreślano aktywność i zaangażowanie kół łowieckich w realizację zadań stawianych myśliwym oraz rzetelność i dobrą współpracę w działaniach na rzecz społeczeństwa lokalnego, w tym działania edukacyjne. Przedstawiciele władz przekazali wiele słów uznania i życzenia z okazji jubileuszu PZŁ oraz obchodów myśliwskiego święta. Uroczystość uświetniła grą na roku myśliwskim mistrzyni Polski Julia Królik. Podczas obchodów oglądano prezentacje łowieckie z okazji 100-lecia PZŁ, z obchodów hubertowskich oraz filmy ukazujące działalność kół łowieckich. Spotkanie hubertowskie zakończyła uroczysta biesiada, na której obecne były potrawy z dziczyzny i wyroby kuchni myśliwskiej.
#Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Katowice
Krzysztof J. Szpetkowski
Kronikarz
Krakowskiego Okręgu PZŁ
(tekst i fot)

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱