Komunikat nr 8 – w związku z występowaniem wirusa SARS-CoV-2

Kraków 09.04.2020 r.

Informacja dla myśliwych:

Koleżanki i Koledzy.

Już od połowy ubiegłego tygodnia na dystrybucję oczekuje nowy (1/2020) numer kwartalnika „Myśliwiec”. Na szczęście dzięki pomocy ze strony Zarządu Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Krzeszowicach całość nakładu (3000 egz.) została bezpiecznie odebrana z drukarni i zmagazynowana. Zespół redakcyjny, rada programowa i Zarząd Okręgowy po wielokroć rozważały kolejne sposoby dostarczenia numeru myśliwym. Rozważany był m.in. wariant dostarczania gazety wynajętym transportem w umówione miejsca – do głównych miejscowości w okręgu – gdzie przedstawiciele kół mogliby odbierać zafoliowane paczki. Jednakże wobec sytuacji epidemiologicznej w związku z występowaniem wirusa SARS-CoV-2 w Małopolsce (w tym momencie liczba zarażonych: 421, liczba zgonów: 8) podjęta została decyzja w sprawie innego sposobu dystrybucji. Otóż „Myśliwiec” zostanie rozesłany w formacie PDF wszystkim krakowskim myśliwym na skrzynki e-mail, a także zamieszczony na naszej stronie internetowej pzl.krakow.pl w zakładce Aktualności – Kultura. Nakład papierowy rozdysponowany zostanie w sposób tradycyjny po ustaniu obecnych trudności.

Jednocześnie chcę poinformować, że w sejmie procedowana jest ustawa o  szczególnych  instrumentach  wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W projekcie ustawy zawarto:

Art.18.W ustawie z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 67 i 148) po art. 33d dodaje się art. 33e w brzmieniu:

„Art.33e.

  1. Jeżeli w trakcie trwania kadencji  organów  Polskiego  Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony  został  stan  zagrożenia  epidemicznego, stan  epidemii  lub  stan nadzwyczajny kadencja tych organów  ulega przedłużeniu o okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.

2.Wybory do organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów  koła łowieckiego nie mogą odbyć się wcześniej niż przed upływem 30 dni od dnia zakończenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanów, o których mowa w ust. 1.”.

W tej chwili, właśnie gdy piszę te słowa usłyszałem w serwisie radiowym o uchwaleniu tego projektu przez Sejm. A więc jeszcze Senat, Prezydent i ważny dla społeczności myśliwych problem zostanie rozwiązany.

Informuję również, że Zarząd Główny PZŁ (z pracującym już od kilku dni Łowczym Krajowym Pawłem Lisiakiem) podjął uchwałę o zakupie (w związku z sytuacją w Polsce), 44 ambulansów sanitarnych. Kwota po odjęciu „wkładu” Zarządu Głównego, jaka przypadła na poszczególne okręgi to 30 zł w przeliczeniu na jednego myśliwego. Dla ZO w Krakowie dało to sumę 79 050,00 zł.

Trzeba tu dodać, że punkt 2. Uchwały ZG brzmi:

2) (ZG postanawia) ustalić, iż Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w terminie do 10 kwietnia 2020 roku dokonają czasowego przesunięcia posiadanych środków pieniężnych na rachunek Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego,

W kwestii budżetu naszego okręgu pragnę poinformować Koleżanki i Kolegów, że wraz z Księgową Zarządu, Panią Joanną Samborską, nakreśliliśmy kilka scenariuszy – wariantów postępowania przy wydatkowaniu środków finansowych. Oznacza to oczywiście założenie większych lub mniejszych oszczędności. Wśród branych pod uwagę wariantów jest też roboczo nazwany przez nas „czarny” tzn. taki, który zakłada, że nie nastąpi żaden przychód (z OHZ również) do końca bieżącego roku. Analiza pozwala stwierdzić, że nawet wobec tak skrajnej sytuacji wszelkie czynności obsługowe wobec myśliwych i Kół Łowieckich będą mogły zostać wykonane.

Wobec panującej sytuacji epidemiologicznej sprawą niecierpiącą zwłoki jest zaprowadzenie tzw. elektronicznej książki ewidencji polowań. Wszystkie Koła naszego okręgu zostały zarejestrowane w systemie więc jest to czynność czysto techniczna. Zwracam się do Zarządów Kół i do seniorów naszego środowiska: przejście na system książki elektronicznej pozwoli uniknąć fizycznego kontaktu z potencjalnym źródłem zakażenia – tak bowiem należy obecnie traktować papierowe książki. Naukowcy z dwóch niemieckich ośrodków badawczych – Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald i Ruhr – Universität w Bochum – przeanalizowali kilkadziesiąt prób nad koronawirusami. Ich praca, opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym Journal of Hospital Infection, stanowi zbiór faktów zebranych podczas dwóch wcześniejszych epidemii koronawirusów – SARS i MERS. Analiza wykazała, że na powierzchniach przedmiotów, w zależności od materiału i warunków, ludzkie koronawirusy mogą utrzymywać się od 3 godzin do nawet 9 dni. Przy czym papierowej książki nie da się odkazić płynem biobójczym – jak klamki w drzwiach czy smartfona. Według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA, który opublikował wyniki badań na temat przeżywalności koronawirusa SARS-CoV-2 poza organizmem gospodarza – na papierze wirus ten potrafi przetrwać do 24 godzin. Jak widać przejście na elektroniczną książkę ewidencji polowań stanowi wprost o możliwości – lub nie – wykonywania polowania. Szczegółami technicznymi podzieli się z zainteresowanymi Instruktor Okręgu – Leszek Paczkowski. Należy tu zaznaczyć, że żadne względy formalne, np. argument o konieczności podjęcia stosownej uchwały na walnym zgromadzeniu, nie mogą stać w sprzeczności z celem jakim jest uniknięcie niebezpieczeństwa zakażenia.

Łukasz Strzelewicz –

Łowczy Okręgowy

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱