KOMUNIKAT NR 6/2025
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie z dnia 16 lipca 2025 r.
- Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie serdecznie zaprasza do Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Zator”. Trwa sezon polowań na dziki i sarny rogacze, a także zapisy na polowania zbiorowe. Część polowań zbiorowych wykupiły koła łowieckie, biura polowań i myśliwi indywidualni, ale pozostały jeszcze miejsca na polowania w atrakcyjnych terminach. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
W obwodzie OHZ Zator istnieje również możliwość zrealizowania stażu myśliwskiego dla nowowstępujących.
Szczegóły są dostępne na naszej stronie internetowej, w zakładce OHZ Zator, a także u kierownika OHZ Zator, kol. Piotra Dziekana, tel. 728 551 666. - Zarząd Okręgowy PZŁ w Krakowie składa serdeczne podziękowania kołom łowieckim oraz myśliwym indywidualnym za udział w XXIV Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego w Strzelaniach Myśliwskich 8 czerwca 2025 roku. Zawody przebiegały w przyjacielskiej i sportowej atmosferze. Nie brakowało zaciekłej rywalizacji, ale zawiązały się także przyjaźnie MISTRZ-UCZEŃ.
Wyniki rywalizacji są dostępne na stronie internetowej. - Uprzejmie prosimy o wzmożony wysiłek w zakresie: ochrony mienia przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę oraz realizacji zadań, zatwierdzonych w rocznych planach łowieckich. W sposób szczególny prosimy o systematyczne, konsekwentne i odpowiedzialne realizowanie przyjętych limitów odstrzału poszczególnych gatunków zwierzyny.
- 31 maja 2025 roku na Zamku w Korzkwi zorganizowano „Dzień Dziecka z Myśliwymi”. Koło Łowieckie „Żubr” w Krakowie wraz z komisjami problemowymi krakowskiego okręgu PZŁ oraz zaproszonymi gośćmi gościło kilkaset dzieci, dla których zorganizowano moc atrakcji. ZO PZŁ w Krakowie składa wszystkim, którzy dołożyli coś od siebie, aby nadać temu wydarzeniu tak profesjonalny charakter, gorące podziękowania. Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie internetowej.
- 4 i 5 lipca 2025 r. w Krakowie i Koszycach przeprowadzono warsztaty z tematyki szkód łowieckich dla myśliwych krakowskiego okręgu PZŁ. Uczestniczyło ok. 30 osób.
Szkolenie zorganizowała Komisja Szkoleniowa krakowskiego okręgu PZŁ.
Warsztaty poprowadziła Pani Magdalena Borowiec-Wieczorek Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa, a także biegły sądowy w tym zakresie. Uczestnicy warsztatów ocenili je wysoko, zwłaszcza w zakresie procedury prowadzonego postępowania szkodowego oraz praktycznych zajęć w terenie, dotyczących szacowania szkód w uprawach różnych gatunków roślin.
W trakcie zajęć szczególnie mocno wybrzmiały następujące zagadnienia:
a) Przedstawiciele dzierżawców obwodów łowieckich muszą z należnym szacunkiem traktować osoby zgłaszające szkody. Należy przestrzegać procedur, terminów, stawiać się na wizje terenowe i spotkania w schludnym ubiorze, z czytelnymi dokumentami i materiałami oraz sprawnymi urządzeniami pomocniczymi,
b) Każde wszczęte postępowanie w zakresie szkód łowieckich, musi zakończyć się spisaniem protokołu. Nawet, jeżeli sporządzamy ugodę, musimy jeszcze spisać i podpisać protokół, w którym zawrzemy informację o zawartej umowie ugody i kwocie wyliczonego odszkodowania,
c) Właściwie zgłoszone szkody w uprawach i płodach rolnych, powstałe na terenie obwodu łowieckiego, w odległości mniejszej niż 150m od zabudowań mieszkalnych, muszą zostać wycenione, a wyliczone odszkodowanie należy wypłacić poszkodowanemu. Fakt braku możliwości realizacji odstrzału zwierzyny na tym terenie, nie zwalnia dzierżawców obwodów łowieckich od przestrzeganie przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich. - 8 lipca 2025 r. na obszarze OHZ Zator zorganizowano szkolenie dla pracowników ARiMR w Krakowie z zakresu gospodarki karpiowej na stawach hodowlanych i wpływu dzikiej fauny na hodowlę ryb. Wykłady poprowadzili: Pan Adrian Karczewski Dyrektor Rybackiego Zakładu Doświadczalnego Zator oraz kol. Piotr Dziekan Kierownik OHZ Zator. W szkoleniu udział wzięli również przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Karpia z Zatora.
- Uprzejmie informujemy i przypominamy o wydarzeniach łowieckich, które przed nami w roku 2025:
a) 6,7 września 2025 r. – Ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie w Częstochowie,
b) 4 października 2025 r. – Okręgowy Zjazd Delegatów Krakowskiego Okręgu PZŁ,
c) 11 października 2025 r. – Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych i Leśników do Częstochowy,
d) 18 października 2025 r. – Hubertus Krakowski w Niepołomicach,
e) 25,26 października 2025 r. – Hubertus Ogólnopolski w Gnieźnie.
ZAPRASZAMY!