Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kraków

70 LAT KOLA ŁOWIECKIEGO „GRODZISKO” W RACIECHOWICACH

Koło Łowieckie „Grodzisko” w Raciechowicach zostało założone w 1952 roku, a jego nazwę przyjęto od pobliskiego grodziska średniowiecznego. Gospodarkę łowiecką prowadzi w obwodzie na Ziemi Myślenickiej, gospodaruje głównie sarną, dzikiem, jeleniem i bażantem. Koła posiada własne gospodarstwo z dwoma domkami myśliwskimi. Członkowie Koła od wielu lat duże znaczenie przywiązują do kultywowania tradycji łowieckich aktywnie uczestnicząc także w życiu organizacyjnym PZŁ.

Jubileusz 70. lat Koło Łowieckie „Grodzisko” w Raciechowicach obchodziło 20 sierpnia 2022 roku. Obchody zapoczątkowała msza św. hubertowska w Kościele Parafialnym w Raciechowicach odprawiona przez ks. Adama Pietrasa i Kapelana Myśliwych Krakowskiego Okręgu PZŁ o. Tadeusza Popiela (OCarm). W homilii kapelan zwrócił uwagę m.in. na „zachowanie systemu wartości dla następnych pokoleń”, wskazał na „brak umiejętności „sprzedaży” naszych racji i naszej szlachetnej roli”, na brak śmiałości by powiedzieć − „tak jestem polskim myśliwym!”. Podkreślił, że jako myśliwi „musimy przedstawiać społeczeństwu to co stanowi piękno naszego łowiectwa: naszą historię, naszą tradycję, język i naszą kulturę”. T. Popiela podkreślił, że „myśliwi mają przed sobą ważne zadania, z których rozliczy nas historia”, że myśliwi „powinni mieć świadomość odpowiedzialności za nowe pokolenia, którym winniśmy przekazać, obok zwierzyny i środowiska także system wartości, oparty na godności i szacunku”. Kapłan zaznaczył także że musimy dążyć do właściwego oblicza łowiectwa. Nie można dopuszczać, „aby w lesie stało jakieś „barachło”, bo to co tam postawimy ma świadczyć o myśliwych, o polskim łowiectwie”.

Po mszy spotkano się w Stodole Myśliwskiej w Krzyworzece. Prezes Koła Bronisław Małek serdecznie powitał uczestników jubileuszu. Uczczono pamięć zmarłych członków Koła. Gratulacje Kołu przekazali m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś i Wójt Gminy Raciechowice Wacław Żarski.

Gościem honorowym jubileuszu była Łowczy Okręgowa Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz, która przekazała serdeczne życzenia i gratulacje dla wszystkich członków oraz ich rodzin. Gratulacje dla Koła przekazali także Przewodniczący Kapituły Odznaczeń NRŁ Maciej Kaliski i Przewodniczący Zespołu Nadzorczo-Kontrolnego Okręgowego Zjazdu Delegatów PZŁ w Krakowie Janusz Szkatuła. W jubileuszowych obchodach wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich dzierżawiących sąsiednie obwody, członkowie Koła z rodzinami, stażyści i sympatycy łowiectwa. Żonom myśliwych wręczono pamiątkowe oznaki „Za tolerancje”. Członkowie Koła i wszyscy goście otrzymali pamiątkowe oznaki jubileuszowe oraz kronikę Koła.

Uroczystość odbyła się w zaadaptowanym wnętrzu nowej Stodoły przystrojonej w stylu myśliwskich w liczne trofea i fotografie przyrodnicze. Na uwagę zasługuje ekspozycja parostków członków Koła, pochodzących z tutejszego obwodu oraz kolekcja wieńców jeleni byków upolowanych przez długoletniego łowczego Koła Włodzimierza Żuławińskiego. Uroczystość prowadzili prezes Koła Bronisław Małek i łowczy Mateusz Dudzik. Oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści Zespołu „Królewscy” z Niepołomic.

W serdecznej, rodzinnej atmosferze uczczono jubileusz Koła wspomnieniami i opowieściami przy degustacji potraw z dziczyzny. Dużą atrakcję uczestnikom jubileuszu sprawił pokaz strzelania z łuku.

Krzysztof J. Szpetkowski

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱